– Evropski Ariš – Larix decidua

1,300.00рсд

Evropski Ariš – Larix decidua  je visoko četinarsko drvo, čije iglice padaju sa početkom zimske hladnoće. Deblo ove zelene lepote ima ujednačenu strukturu. Veličine starijih primeraka ponekad dostižu 25-35 m. Prosečan prečnik debla luksuznog evropskog ariša je 1 m. Mlado drvo ima usku krunu. Može biti konusnog ili iglastog oblika, a često se primećuje i nepravilan oblik. Grane drveta su ili horizontalne ili padaju sa uzlaznim vrhovima – opis različitih primeraka može se razlikovati.
  • Na slici br. 4-5  izgled sadnica u prodaji
  • Dodatne informacije

    Isporuka

    sadnice u saksijama 1-1,2m

    Boja

    zelena

    Položaj

    sunce i polusenka

    Mesto sadnje

    bašta

    Životni vek biljke

    višegodišnje sadnice

  • Opis

    Evropski Ariš – Larix decidua je visoko četinarsko drvo, čije iglice padaju sa početkom zimske hladnoće. Deblo ove zelene lepote ima ujednačenu strukturu. Veličine starijih primeraka ponekad dostižu 25-35 m. Prosečan prečnik debla luksuznog evropskog ariša je 1 m. Mlado drvo ima usku krunu. Može biti konusnog ili iglastog oblika, a često se primećuje i nepravilan oblik. Grane drveta su ili horizontalne ili padaju sa uzlaznim vrhovima – opis različitih primeraka može se razlikovati.
    Posebno je atraktivno cvetanje evropskog ariša, po čemu se izdvaja među ostalim rodovima četinara. U proleće se na ovom drvetu istovremeno sa mladim iglicama pojavljuju zlatni muški češeri okrugle strukture. Ovi elementi se nalaze na kratkim izdancima bez listova, uglavnom u donjem delu grana.
    Može da izdrži niske temperature i do minus 50 stepeni. Pogoduju mu sveža i dobro osvetljena staništima sa neprekidnim važdušnim strujanjima. Brzo raste, a može dostići starost i do 600 godina.
    Ariš je čvrsto i izdržljivo drvo, a naročito je cenjeno za izgradnju jahti i drugih malih brodova. Drvo koje se koristi za te namene mora biti bez čvorova. Takođe se koristi i za spoljašnje oblaganje zgrada i enterijera. Drvo ariša je bilo cenjeno još u antičkom periodu zbog otpornosti na truljenje.
    U pitanju je jedini četinar koji svake godine gubi listove, odnosno iglice. Drvo raste do visine od 35 metara, sa pravim stablom i vitkom, kupasto-jajastom krošnjom. U početku je glatke kore, crvenosmeđe boje, koja vremenom zadeblja i ispuca. Drvo ariša je crvene srži, intenzivnog mirisa na smolu, a upotrebljava se za gradnju onih elemenata koji traže trajnost.
    Visoki četinari narastu i preko deset metara visine. Krošnja je piramidalna, prečnika od tri do deset metara. Lišće četinasto ili ljuspasto, zelene i raznih nijansi sivoplave ili zlatnožute boje. Plodovi u obliku šišarki daju posebnu dekorativnost. Sade se na tri do pet metara odstojanja u jame 1x1x1m. Dolaze u obzir za veće vrtove, parkove.
    Visoki četinari se sade u vrtovima većih površina. Najčešće se sade kao soliteri na travnjaku ili u grupi od nekoliko biljaka. Rastu preko 10 m i prečnik im je širi od 3 m. Koren visokih četinara je dobro razvijen, pa morate voditi računa o tome na kojoj udaljenosti ih sadite u odnosu na kuću ili neki drugi objekat.
    Više o četinarima pročitajte na našem blogu: Sadnja četinara u baštama i saksijama

Možda će vam se svideti …